Вежди Рашидов бе удостоен с наградата „Следовник на народните будители“ на Съюза на народните читалища на церемония в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, съобщават от екипа на именития художник.
Дъб в Шотландия, известен като Skipinnish Oak, е обявен за дърво на годината във Великобритания, съобщи Би Би Си. Дървото е наречено в чест на шотландската музикална група „Скипиниш“ (Skipinnish).
Експертите смятат, че възрастта на дъба е между 400 години и 1000 години. Дървото спечели първо място, като се конкурираше срещу 11 други претенденти в състезанието на „Уудленд тръст“ (Woodland Trust). На второ място се класира дъбът Darwin Oak, намиращ се в град Шрусбъри. Трета позиция зае 1000-годишният дъб Bowthorpe Oak.
Музикалната група „Скипиниш“, която изпълнява традиционна и съвременна шотландска музика, създаде нова песен в чест на победителя. Мелодията ще бъде изпълнена за първи път на концерт в Глазгоу следващата година.
Дъбът Skipinnish Oak вече е претендент и в конкурса „Европейско дърво на годината".
„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.
Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче
Банско постави финал на 27-ото издание на джаз фестивала в града с изпълнение на Алюн Уейд и млади таланти от джаз академията на фестивала. Последната, осма фестивална вечер, събра огромно множество публика на централния площад „Никола Вапцаров“, а концерти имаха индонезийците от „Вертигонг“, които пяха и на български език, и американският тромпетист, джаз композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър.
В двадесет и седмото издание на „Банско джаз фестивал“ участваха 135 изпълнители от 18 държави, в общо 23 концерта. Двадесет и един дневни концерта с 45 участници от три държави също бяха част от програмата на фестивала.
Фестивала официално закри кметът на Банско Стойчо Баненски, който благодари на всички ангажирани в провеждането на музикалния форум – служители на Общината, доброволци, местните хора и специално на Асоциа
Копия на ренесансови скулптури, изложени в Музей на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, бяха пренесени в средновековния замък Бирон, Югозападна Франция, предаде АФП.
По случай Европейските дни на наследството този уикенд тези статуи, изобразяващи „Погребението на Христос“ (Mise au tombeau du Christ), увенчани с херувими, заемат мястото на оригиналните в параклиса на замъка.
Тези монументални фигури, изваяни през XVI в. от анонимен скулптор, са дарени през 1907 г. от последния маркиз дьо Бирон на американския предприемач Джон Пирпонт Морган, известен като Джей Пи Морган. Той по-късно ги дава музея „Метрополитън“.
През 1957 г. първоначалното искане за създаване на копия е отхвърлено от музея в Ню Йорк с мотива, че отливката може да повреди произведенията на изкуството. Но през 2018 г., когато отново е пусната молба за съ
В България има много добри актьори и световни режисьори имат избор между големи таланти в кастингите за пиеси на международно ниво. Това е заявил актьорът и режисьор Джон Малкович, цитиран от Народния театър по повод предстоящия си ангажимент като гостуващ режисьор в най-голямата ни трупа.
През ноември е премиерата на антивоенната пиеса „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу, която Малкович поставя у нас. Идния месец той започва активна работа с избраните актьори.
Това е второто му гостуване в Народния театър след „В самотата на памуковите полета“ през 2023 г.
„В Народния театър „Иван Вазов“ имах възможността да избирам между поне четирима подходящи актьори за всяка една роля. Бях подготвен, че ще срещна толкова високо ниво поради ли
Отличието Вежди Рашидов получи за изключителния си принос към българската духовност. Наградата му връчи директорката на библиотеката доц. Красимира Александрова.
„Чувствам се горд и развълнуван от високото признание. За мен е чест да бъда удостоен с тази толкова авторитетна награда, с нея се чувствам достоен гражданин на България. Получавам я на един свят празник в това свято място - Народната библиотека”, каза Вежди Рашидов.
Вежди Рашидов е роден на 14 декември 1951 г. в Димитровград. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1978 г. и Художествената академия, специалност „Скулптура” при проф. Д. Даскалов, където по-късно като утвърден творец преподава. През 1985 г. заминава за Франция след конкурс за „Сите дез-ар” в Париж. Участва в групови, тематични и самостоятелни изложби във всички по-големи градове в страната, в повечето европейски държави и световни културни центрове. Показва творбите си в повече от 45 самостоятелни изложби в България и чужбина. Носител е на редица престижни отличия.
/ВСР
Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.
Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.
Народният театър води преговори за гостуване на Изабел Юпер и ново представление на Робърт Уилсън, съобщи Младен Алексиев, началник отдел „Международна дейност и проекти“ в театъра.
Към този момент се водят преговори с френската театрална актриса, която се очаква да гостува на първата ни сцена със свой моноспектакъл, режисьор е Ромео Кастелучи, обясни Алексиев. „След успешните гастроли на „Бурята“ в Крайова и Тбилиси се реактивизираха разговорите ни с Робърт Уилсън. Той е много удовлетворен от работата си с трупата и условията на работа, които среща тук. В момента водим разговори какво би могъл да направи за нас“, каза още той.
„Отчитаме едни положителни две години и половина, откакто аз поех този пост“, каза директорът на трупата
Дарин Ламбрев и Филип Ангелов са лауреатите на четвъртия национален конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“.
Голямата награда е солово участие в концерт с оркестър „Кантус фирмус“ през следващия сезон, припомнят организаторите.
Изпълненията са оценявани от жури в състав – проф. Людмил Ангелов (пиано), проф. д-р Илия Чернаев (пиано), Мила Георгиева (цигулка), проф. д-р Огнян Константинов (виола) и доц. д-р Атанас Кръстев (виолончело).
Младите музиканти се състезават в категориите „Пиано“, „Струнни инструменти“ и „Камерни ансамбли“. Призовите места в третата възрастова група (до 25 години) са за цигуларката Елизабет Гекова от НМУ „Любомир Пипков“ – София („Струнни инструменти“) и пианистите А
Клавирен рецитал ще изнесе професор Людмил Ангелов в Балчик, съобщават от общината.
Той ще бъде на 26 ноември в туристически информационен център „Мелницата“ (The Mill). Организатори на събитието са „Академия Класика“ и община Балчик.
Почитателите на класическата музика за клавир ще могат да чуят „Органова хорална прелюдия в Сол минор“ от Йохан Себастиян Бах, адаптирана за пиано от Феручо Бузони, „Соната в Си минор“ на Ференц Лист и „Четири балади“ на Фредерик Шопен.
Изпълненията на клавир на проф. Людмил Ангелов ще прозвучат и в Огледална зала „Нели Божкова“ в областния град на 27 ноември.
Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните кон
„Обществен враг“ по Хенрик Ибсен е първата за новия сезон премиера в Малък градски театър „Зад канала“.
Следващите представления са на 19 и 27 октомври, съобщават от екипа на театъра.
По думите им пиесата от създателя на модерната драма добива важно значение и нов контекст през последните години в Европа: „С елементи на политически трилър и семейна драма, тя поставя неразрешимия казус за липсата на свобода и истина в едно демократично общество“.
Участват Мак Маринов, Леонид Йовчев, Малин Кръстев, Стоян Младенов, Мартина Тодорова, Богдан Бухалов и Александър Карасански.
Режисьор е Крис Шарков. „Обществен враг“ разглежда добрата стара тема за личността срещу системата, но в света на постистината, медийната манипулация и необратимия стремеж н